V našem kraji, na našich stránkách!


Zimní radovánky

Běžkaři     Zasněžování sjezdovek 

Ve dnech, kdy mrzne až praští a zem pokrývá sněhová duchna, vrcholí v Plzeňském kraji čas zimních radovánek. Hlavní západočeská šumavská střediska zimních sportů – Železná Ruda, Prášily, Srní a Modrava – nabízejí bohatý výběr tratí pro sjezdové a běžecké lyžování i pro snowboarding. Celková délka sjezdovek přesahuje 45 km, 50 lyžařských vleků má kapacitu na 30 000 osob za hodinu.

Sjezdování

Většina sjezdovek je v Železné Rudě a okolí, největším lyžařským střediskem kraje i celé Šumavy je Sportovní areál Špičák, kde výběr denně vyžehlených sjezdovek uspokojí jak špičkové lyžaře a snowboardisty, tak i začátečníky a rodiny s malými dětmi. Za dobrých sněhových podmínek jsou v provozu sjezdovky v Hojsově Stráži a na Javorné. V Českém lese na Tachovsku je sjezdovka na Přimdě, na Domažlicku je nejznámější středisko Sádek u Capartic. Stále více sjezdových tratí je dosněžováno umělým sněhem, již po několik let trvá zimní sezóna v areálu Špičák déle než 100 dní. Stále více příznivců si získává i večerní lyžování na osvětlených svazích. V oblasti Železnorudska působí několik lyžařských škol.

Běžkaření

Běžkařům a turistům na lyžích nabízí Šumava vynikající podmínky. V oblasti Kvildy, Horské Kvildy, Modravy, Filipovy Hutě a na rozsáhlých náhorních rovinách v nadmořské výšce 1000 metrů se udržují lyžařské stopy v délce přes 70 km. Zde můžete podnikat výlety k pramenům Vltavy, na Březník a další kouzelná místa našeho pohraničního hvozdu. Tady se také v minulosti často připravovala na měření sil se světovou běžkařskou elitou Kateřina Neumannová.

I další střediska se postupně dostávají do povědomí jako centra lyžařské turistiky. Desítky kilometrů turistických běžeckých tratí jsou upravovány v okolí Srní a Prášil. Ze Srní můžete jet podél Vchynicko-tetovského kanálu na Modravu, z Prášil na Poledník, Prášilské jezero nebo jezero Laka. Na Železnorudsku, kde vzniklo nové běžecké turistické centrum se sběrným parkovištěm na Gerlově huti, je strojově upravováno 55 km stop. Lyžařská trasa k hraničnímu přechodu Ferdinandovo údolí je napojena na běžecké tratě v okolí Zwieslerwaldhausu v Bavorsku. V sousedním Bavorsku je do 20 km od hraničního přechodu Železná Ruda dalších pět areálů s udržovanými stopami pro běžkaře. V Českém lese jsou udržovány běžecké trasy v okolí Capartic.

Kromě vyznačených a udržovaných běžeckých tras je pro lyžařskou turistiku vhodná i většina značených cest pro cyklisty a pěší na Šumavě a v Českém lese. Zde potkáte méně lidí a často najdete i čistý panenský sníh. Vydáte-li se pak na běžkách do Brd na Rokycansku, největších vnitrozemských hor v Čechách, užijete si opojení panenskou přírodou, na hony vzdálenou lidskému vření a spěchu.

Bruslení a klouzání

Zájemci o bruslení mohou přijít na zimní stadiony v Plzni, Třemošné, Rokycanech, Tachově, Sušici či Klatovech. Udeří-li pak trvalejší mrazy, tisíce dětí i dospělých nacházejí cestu na zamrzlé ledové plochy četných rybníků, rozesetých po celém kraji, kde vznikají improvizované stadiony pro hokejové zápasy i krasobruslařská vystoupení. Je jen málo dní během roku, kdy sníh zůstane ležet i v nižších polohách kraje. Sotva však napadne i sebemenší sněhový poprašek, každý svah ve městech i vesnicích se stává pravým eldorádem dětí na saních a pekáčích.

 

 

 

 

Za zimními sporty do Bavorského lesa

Uprostřed té největší a snad i nejpůvabnější přírodní oblasti střední Evropy se nachází region ArberLand. Je součástí Národního parku Bavorský les a přímo sousedí s českým Národním parkem Šumava. Společně tak vytvářejí zelené plíce Evropy. Je to idylický kousek Země, kde se příroda, sport a kultura, zábava a odpočinek navzájem doplňují. Obzvláště zima v Bavorském lese vás jistě očaruje.

Za Železnou Rudou stačí přejet „zelenou“ hranici a než se nadějete, jste v městečku Bayerisch Eisenstein. Nacházíte se v ráji lyžařů – v oblasti Großer Arber (Velký Javor). Sjezdové tratě na Velkém Javoru jsou známé nejen amatérům, ale i profesionálním sportovcům. Znají je i účastníci závodů světového poháru v alpských disciplínách. Setkáte se zde s výjmečně dobrými sněhovými podmínkami od listopadu až do pozdního jara.

Svůj sport zde vychutnávají i běžkaři na výškových nebo vyhlídkových trasách a na pěší turisty tu samozřejmě čekají dlouhé pochody po upravených cestách.

Fascinace biatlonem

Nejen díky sportovním úspěchům německých reprezentantů a olympijských vítězů Magdaleny Neuner, Uschi Disl nebo Michaela Greise se stále zvyšuje obliba biatlonu. Nemusíte zůstat jenom v roli diváka. Na úpatí Velkého Javoru nabízí Zemské centrum pro výkonnostní lyžování s lyžařskou stanicí Hohenzoller u Javorského jezera všem zájemcům jedinečnou možnost vydat se na stejnou trasu jako vrcholoví biatlonisté.

Čeká na vás osm různých úseků a jedna střelnice s 30 terči. Odpovídající nabídku zde najdou nejen profesionální biatlonisté, ale i ambiciózní amatéři a zvědaví nováčkové.

Sám jednou držet v rukou biatlonovou malorážku – to je v Zemském centru pro výkonnostní lyžování Javor možné po celý rok. Vyzkoušet si to a naučit se střílet zde může pod odborným vedením opravdu každý.

Také pro firmy, které chtějí překvapit svoje zaměstnance nebo zákazníky mimořádným zážitkem, stojí nabídka biatlonu lyžařské stanice Hohenzoller více než za úvahu.

Nejdůležitější informace najdete na www.arber-skistadion.de

Zimní výlet ke Skleněnému lesu města Regen

Regenský „Skleněný les“ se nachází u paty hradní zříceniny Weißenstein. Na křemenném skalisku bílé barvy na kopci Großer Pfahl vyrůstá na ploše 2 000 m² les. Nikde jinde nenajdete jemu rovného. Do výše pěti metrů se zde vypíná 26 skleněných jedlí, smrků, buků, borovic a osik, třpytících se všemi barvami od modré přes hnědou až po zelenou. Stvořitelem tohoto lesa je pan Rudi Schmid, umělec z obce Raubühl u Viechtachu.

Nejvíce vás „Skleněný les“ očaruje, když ho v zimě přikryje tenká vrstva ledu. Tato pozoruhodnost je cílem výletů s průvodcem, které organizuje město Regen. Pod vedením přírody a krajiny znalého průvodce se dovíte veškeré zajímavosti o původu „bílého kamene čarodějnic“ (jak je pojmenována křemenná žíla na kopci Großer Pfahl) nebo proč se říká věžní konstrukci hradu Weißenstein „Žravý dům“.

Plánujte Svůj pobyt v regionu ArberLand v Bavorském lese společně s námi.