V našem kraji, na našich stránkách!


Tachov

Okres Tachov (Tachovsko) se nachází v Plzeňském kraji v západních Čechách. Z hlediska polohy je druhým nejzápadnějším okresem České republiky.

Okresním městem je Tachov, který se nachází v severozápadní části regionu. Rozlohou 1 378,68 km² se okres řadí na druhé místo v Plzeňském kraji, počtem obyvatel 52 895 mu však mezi okresy náleží až předposlední místo. Je zároveň čtvrtým nejméně lidnatým okresem republiky. Z toho vyplývá velmi nízká hustota zalidnění, která činí pouze 38 obyvatel na 1 km², což je hluboko pod krajským i republikovým průměrem. Okres je tvořen územím 51 obcí, z nichž 8 má statut města a 2 statut městyse.

V rámci Plzeňského kraje sousedí s okresy Plzeň-sever na východě (48 km společné hranice), Plzeň-jih na jihovýchodě (5 km hranice) a Domažlice na jihu (58 km hranice). Na severu sousedí s Karlovarským krajem – okresem Cheb (44 km hranice) . Celou západní hranici okresu tvoří zároveň státní hranice ČR a Německa v délce cca 51 km. Sousedním německým územím je spolková země Bavorsko, okresy Tirschenreuth a Neustadt an der Waldnaab.