V našem kraji, na našich stránkách!


Kláštery

 

Kladrubský klášter

obec: Kladruby

Kladruby (někdy nazývané Kladruby u Stříbra) jsou městem v západních Čechách, v okrese Tachov. ...

Kladrubský klášter je bývalý benediktinský klášter v Kladrubech, který v roce 1115 založil český Vladislav I. (je v klášteře pohřben). Klášter byl po staletí významným činitelem celé oblasti až do roku 1785, kdy jej císař Josef II. zrušil.

Sv. Jan Nepomucký (resp. Johánek z Pomuku) byl patrně umučen kvůli tomu, že zmařil plány Václava IV. na zrušení kláštera a jeho přeměnu na nové biskupství, když využil královy nepřítomnosti v hlavním městě a nechal po smrti starého opata urychleně zvolit nového, dříve než král mohl do věci zasáhnout.


Klášter Chotěšov

obec: Chotěšov

V obci Chotěšov, která leží na jih od Plzně, se nachází bývalý klášter premonstrátek ...

Klášter Chotěšov je klášter premonstrátek v Chotěšově v okrese Plzeň-jih založený na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou.

Ženský klášter byl založen mezi lety 1202–1210 blahoslaveným Hroznatou na žádost jeho sestry, osadily jej premonstrátkami z Doksan. Po pádu Přemysla Otakara II. v roce 1278 je klášter i s kostelem vypleněn. Po opravě je kostel znovu vysvěcen roku 1282. Za vlády Karla IV. je opravován konvent a klášter zažívá rozkvět – v jeho držení je např. 56


Klášter Plasy

obec: Plasy

Komplex bývalého cisterciáckého kláštera v Plasech leží v půvabném Plzeňském kraji, přibližně 25 ...

Klášter Plasy je cisterciácký klášter v městečku Plasy v okrese Plzeň-sever.

Již prosperující klášter si mohl dovolit velkorysý rozvoj. Opat Ondřej Trojer také využil potlačeného selského povstání proti klášteru z roku 1680 a odsouzence zavázal k robotě při výstavbě v Plasích, na rozšíření kostela v Mariánském Týnci a vysázení lipovou alej z Kralovic, jejímž posledním zbytkem je Radimova lípa. K novému kostelu nechal přistavět kryté ambity s obytnou budovou a Mariánský Týnec povyšuje na proboštství.